Strabag avizuje dlhodobé ciele. Koseková: Prioritou je výchova reprezentantiek

Keď volejbalistky Strabagu VC Bilíkova Pezinok po februárovom Superfinále v Bratislave zdvihli nad hlavy novú Trofej Štefana Pipu za triumf v Slovenskom pohári, ešte netušili, že o domáce double nebudú môcť bojovať a v play-off neodohrajú ani jeden zápas. „Som presvedčená, že by sme hrali extraligové finále,“ hovorí trénerka Eva Koseková. Ako sa koronakríza podpíše pod nasledujúcu sezónu, v tejto chvíli nevedno. Strabag má však pred sebou jasné ciele – prioritou je rozvoj talentovaných mládežníckych reprezentantiek, z výsledkového hľadiska boj o medaily.

Káder po uplynulej sezóne opustili smečiarky Lucia Herdová a Katrin Trebichavská. Jedna z najlepších hráčok minulého ročníka Herdová bude popri štúdiu na univerzite pokračovať v kariére v českom Šternberku, Trebichavská odišla na štúdiá do amerického Ohia. Zdravotné problémy napokon tesne po štarte prípravy vyradili z tímu aj blokárku Kristínu Ráchelovú.

„Vzhľadom na tieto skutočnosti aj neisté časy sme sa museli rozhodnúť, čo ďalej – či v zahraničí kúpime staršie a skúsenejšie hráčky alebo investujeme do mladých. Rozhodli sme sa pre druhú možnosť – rozvíjať naše juniorské reprezentantky, ktoré prejavili záujem pôsobiť u nás. Chceme, aby boli čo najlepšie pripravené do ďalších sezón a aby sa niektoré časom objavili aj v seniorskej reprezentácii, to je náš cieľ. Je to práca na dlhšie obdobie, aj v tejto sezóne však určite chceme byť v prvej štvorke a bojovať o medailu. Postupne si budeme ciele zvyšovať, napríklad o štart v európskom pohári, musí to však mať svoju postupnosť,“ prízvukuje Koseková.

Tereze Hrušeckej a Eme Smieškovej pribudli do kádra ďalšie účastníčky augustového juniorského európskeho šampionátu v Bosne a Hercegovine a Chorvátsku – nahrávačka Kristína Laučíková, univerzálka Diana Návratová a smečiarka Karolína Kucserová, ktorá sa v drese Strabagu objavila už aj v priebehu minulého ročníka. Návratová však kvôli zraneniu bude minimálne v úvode sezóny tímu chýbať. Juniorské reprezentantky čaká v novom tíme aj veľmi známa tvár – asistentom trénerky bude Jaroslav Hančák, doterajší kouč výberu SR do 19 rokov. Hančák nahradil Jaroslava Noseka, ktorý bude viesť mužov VKP Bratislava.

Svojimi skúsenosťami by mali družstvu pomôcť univerzálka Zuzana Písečná, reprezentačné libero Skarleta Jančová a tiež 26-ročná smečiarka Tereza Kerpčarová, ktorá sa vracia domov po siedmich sezónach v Dánsku (Fortuna Odense, DHV Odense) a Švédsku (Svedala). Prvou nahrávačkou zostáva Lucia Sedláčková. V tíme tiež pokračuje skúsená ukrajinská smečiarka Anastasija Trachová. „Nasťa vie, že chceme teraz dať veľa priestoru mladým hráčkam, ale stále sa od nej môžu učiť a určite nám veľmi pomôže aj v tréningovom procese,“ vraví Koseková.

Tím vystužia aj dve juhoamerické posily. K argentínskej smečiarke so skúsenosťami z MS 2018 Agostine Soriovej, ktorá prišla do klubu vo februári krátko pred pohárovým Superfinále, pribudla aj jej krajanka, blokárka Carolina Polanisová z futbalom presláveného klubu Boca Juniors. Obe volejbalistky, ktoré tento rok oslávia svoje 22. narodeniny, už sú na Slovensku. „Momentálne sú v karanténe, koncom týždňa by sa mali zapojiť do tréningu. Argentínčanky sme angažovali aj z toho dôvodu, že mladé hráčky, vekom juniorky či dokonca kadetky, nechceme teraz veľkým objemom ‚zničiť‘. Ich čas príde, na prechod do prvého tímu však musia byť dobre pripravené po fyzickej aj hernej stránke. Za legionárkami sa môžu ‚ťahať‘,“ vysvetľuje Koseková.

Vľavo smečiarka Soriová, vpravo blokárka Polanisová. FOTO: Strabag VC Bilíkova Pezinok/Boca Juniors

Skúsená trénerka si uvedomuje, že jej družstvo bude potrebovať istý čas, aby získalo svoju hernú tvár. „Prakticky do 10. septembra nám chýbali mládežnícke reprezentantky aj Argentínčanky, pripravovali sme sa vo veľmi obmedzenom počte. Začiatok sezóny bude určite náročný, musíme byť trpezliví; výkonnosť by mala postupne rásť. Na prípravných turnajoch v Novom Meste nad Váhom a Nitre to v niektorých zápasoch vyzeralo naozaj dobre, ale najsilnejší súperi nám nastavili zrkadlo. Mladé hráčky musia na sebe tvrdo pracovať, skúsenosti v porovnaní so staršími a legionárkami sa na ihrisku nedajú oklamať,“ doplnila Koseková.

Strabag VC, ktorý stojí aj za projektom Bratislavskej volejbalovej akadémie pri ŠŠK Bilíkova Bratislava, sa v sobotu v 1. kole extraligy predstaví na palubovke VK Prešov. Vo štvrťfinále Slovenského pohára majú Kosekovej zverenky voľno, cesta za obhajobou trofeje sa pre ne začne až v semifinále. Domáce zápasy by mal Strabag v úvode sezóny hrávať v Pezinku, no v priebehu ročníka pripadá do úvahy aj presun do hlavného mesta.

Káder volejbalistiek Strabagu VC Bilíkova Pezinok pred sezónou 2020/2021:
nahrávačky: Lucia Sedláčková, Kristína Laučíková
smečiarky: Agostina Soriová (Arg.), Anastasija Trachová (Ukr.), Karolína Kucserová, Tereza Kerpčarová, Michaela Mattová
blokárky: Carolina Polanisová (Arg.), Tereza Hrušecká, Ema Smiešková
univerzálky: Zuzana Písečná, Diana Návratová
liberá: Skarleta Jančová, Viktória Kováčová
trénerka: Eva Koseková