Slávia po výhre nad Strabagom bližšie k finále SP aj triumfu v nadstavbe

Radosť „slávistiek“ po víťazstve v Pezinku. FOTO: TASR/Martin Baumann

Volejbalistky extraligového lídra Slávie EU Bratislava zvíťazili v piatkovom stretnutí 3. kola nadstavbovej skupiny o 1. – 4. miesto aj v priamom prenose na Huste.TV na palubovke Strabagu VC Bilíkova Pezinok 3:1.

Slávistky“ po jednoznačnom priebehu viedli 2:0, no v druhej polovici stretnutia sa museli vyrovnať s absenciou brazílskej prvej nahrávačky Bruny, ktorá sa zranila v treťom sete. V poslednej možnej chvíli však odvrátili blížiaci sa tajbrejk a vybojovali 16. víťazstvo v sezóne (16-1). Strabagu patrí 3. miesto (10-7) a po tejto prehre zrejme definitívne prišiel o možnosť zabojovať s UKF Nitra (13-3) o 2. priečku.

Univerzálka Slávie Palkovičová proti bloku Strabagu. FOTO: TASR/Martin Baumann

Slávia si upevnila pozíciu na čele súťaže, od celkového triumfu v nadstavbe a postupu priamo do semifinále play-off ju tri kolá pred koncom delí už len jedno trojbodové víťazstvo. Zverenky Michala Matušova sa tiež výrazne priblížili k postupu do finále Slovenského pohára, keďže výsledky nadstavbových zápasov so Strabagom sa rátajú do semifinále pohárovej súťaže. V záverečnom 6. kole (20. februára) postačí Slávii na domácej palubovke v Dome športu na prienik do finále zisk dvoch setov.

Extraliga žien – nadstavbová skupina 1.-4. – 3. kolo – piatok:

STRABAG VC BILÍKOVA PEZINOK – SLÁVIA EU BRATISLAVA 1:3 (-17, -20, 18, -23)*
Rozhodovali: Královič a Dovičovič ml., bez divákov
*zároveň výsledok prvého zápasu semifinále Slovenského pohára

Strabag: Kohútová 1, A. Trachová 1, Smiešková 8, Písečná 13, Soriová 16, Tereza Hrušecká 15, libero Jančová (V. Kováčová 0, Sedláčková 0, Kucserová 1, T. Kerpčarová 7). Trénerka: E. Koseková.
Slávia EU: Bruna 1, Šepeľová 16, Körmendyová 8, Palkovičová 12, Jelínková 11, Raquel 11, liberá Magdinová a Košíková (A. Fričová 3, Ella Erteltová 0, Doluda 4, Hašková 2). Tréner: M. Matušov.

Hráčky zápasu: Tereza Hrušecká (Strabag) – Bruna Caixeta (Slávia EU)

Priebeh: Prvý set bol vyrovnaný do polovice, vzápätí „slávistky“ odskočili z 10:9 na 14:9 a do konca setu bodový rozdiel ešte zveľadili. V druhej časti Strabag držal krok o niečo dlhšie, viedol aj 14:11, ale nevyhol sa dlhej hluchej pasáži (15:22) a hostky razom viedli 2:0. Po dobrom nástupe Slávie do tretieho setu (8:4) sa zdalo, že extraligový líder pohodlne dokráča k trojsetovej výhre, ale pribrzdilo ho svalové zranenie nahrávačky Bruny (už za vyrovnaného skóre 10:10). Strabag neskôr päťbodovou šnúrou ušiel na 19:14 aj vďaka dvom esám Argentínčanky Soriovej, ktorá stupňovala svoj výkon, a znížil na 1:2.

„Slávistky“ aj vo štvrtom sete dlhšie hľadali recept na obranu domácich, prehrávali 9:14, 14:19 aj 18:22, ale v koncovke sa im podarilo najskôr skresať manko (21:23) a následne pri podaní striedajúcej Doludy otočiť až na 25:23, keď mečbal premenili blokom Brazílčanky Raquel.

Líderky: Najviac bodov (po 16) získali v oboch tímoch smečiarky – kapitánka Slávie Šepeľová aj Argentínčanka v službách Strabagu Soriová, ktorej sekundovala blokárka Tereza Hrušecká (15). Tá si rovnako ako hosťujúca Körmendyová pripísala 5 blokov, oba tímy celkovo po 13.

Eva Koseková, trénerka Strabagu: „Z našej strany to nebol zlý zápas, dnes sme veľmi dobre podávali, následne dobre bránili, ale po obrane nerobíme body. Nie sme dôrazní v útoku, na rozdiel od hráčok Slávie; tie nám aj po negatívnej prihrávke aj po obrane dali bod. V treťom sete sme využili, že sa zranila prvá nahrávačka. Bránenie na sieti a v poli bolo oveľa jednoduchšie pri druhej nahrávačke. V koncovke štvrtého setu sme doplatili na neplnenie taktických pokynov a katastrofálnu úspešnosť v útoku. Takúto koncovku sme mali jednoznačne vyhrať.“

Michal Matušov, tréner Slávie EU: „Zápas s dvojnásobnou hodnotou v náš prospech teší. Prvé dva sety vynikajúco, no v treťom sete ešte pred zranením nahrávačky Bruny sme zle reagovali na zmenu v útočných kombináciách súpera, ktoré ako keby nás prekvapili. Nakopili sme navyše veľa vlastných chýb v útoku. V závere štvrtého setu sme ukázali svoju silu a zápas z veľmi nepriaznivého stavu ukončili. Dnes to bolo tímové a potiahla tá, ktorá mohla,