Slávia EU a Strabag na úvod sezóny víťazne u súperov, Brusno tesne zdolalo Trnavu

Úvodné kolo nového ročníka ženskej volejbalovej extraligy skompletizovali tri sobotňajšie zápasy. Víťazný vstup do sezóny sa po Volley project UKF Nitra podaril aj hráčkam Strabagu VC Bilíkova Pezinok, VK Pirane Brusno a Slávie EU Bratislava.

Strabag sa zatiaľ bez dvoch argentínskych posíl predstavil na palubovke VK Prešov a odviezol si tri body za výhru 3:0. V prvom sete hostky získali od stavu 14:10 jedenásť bodov po sebe a zvíťazili 25:10. Druhá a tretia časť mali vyrovnanejší priebeh – Prešovčanky v nich od úvodu viedli, ale Strabagu sa neskôr podarilo otočiť vývoj a uspel v koncovkách (25:22, 25:21).

Debut za Strabag po návrate domov zo Švédska absolvovala smečiarka Tereza Kerpčarová, najlepšou hráčkou hostiek bola 16-bodová blokárka Tereza Hrušecká. V drese Prešova si 12 bodov pripísala smečiarka Sophie Sviteková.

Dramatický zápas videli takmer dve stovky divákov v Slovenskej Ľupči, kde domáce Pirane z Brusna zvíťazili nad hráčkami Hit UCM Trnava po veľkej bitke v tajbrejku. Pirane, ktoré nastúpili v základnej zostave aj s Jaroslavou Pencovou, Mexičankou Sanayovou a Brazílčankami Rafaelou a Anou Clarou, viedli v stretnutí 1:0 aj 2:1, ale hostky dokázali dvakrát vyrovnať a rozhodnúť musel piaty set. V ňom Brusno uspelo najtesnejším rozdielom 15:13.

Blokárka Pencová pomohla družstvu 14 bodmi, ešte o jeden viac získala univerzálka Lenka Kvasnová. V trnavskom drese si po 16 bodov pripísali univerzálka Nina Vasková aj obe smečiarky Ivana Povrazníková a Zuzana Konárová.

Naopak, jednoznačný priebeh malo stretnutie v Novom Meste nad Váhom, kde hosťujúce hráčky Slávie EU zvíťazili nad domácim VK hladko v troch setoch, v druhej a tretej časti na 11 bodov. „Slávistky“ si výrazne pomohli blokmi, blokárky Katarína Körmendyová a Raquel Loffová sa postarali o 13 z 19 úspešných zásahov nad sieťou.

Dvojciferný počet bodov dosiahlo kvarteto ŠepeľováRaquelPalkovičová, Doluda, súťažnú premiéru za Sláviu absolvovala aj druhá z Brazílčaniek Bruna.

Druhé kolo je na programe v sobotu 26. septembraťahákom bude súboj prvých dvoch tímov konečného poradia minulého ročníka, v ktorom Strabag privíta doma tím UKF Nitra. Počas týždňa sú na stredu a štvrtok naplánované dve predohrávky Projektu RD SVF – na pôde Nového Mesta a Brusna.

Extraliga žien – základná časť – 1. kolo – sobota:

VK PREŠOV – STRABAG VC BILÍKOVA PEZINOK 0:3 (-10, -22, -21)
Rozhodovali: Miloslav Smolko a Porvazník, 70 divákov

Prešov: Gécziová 1, Sviteková 12, Kotuličová 7, Paulínyová 6, Pisarčíková 9, Gavronová 1, libero Nehilová (Štieberová 0, Novotná 0). Tréner: R. Németh.
Strabag: Sedláčková 1, Kucserová 11, Smiešková 5, Písečná 7, T. Kerpčarová 6, Tereza Hrušecká 16, libero Jančová (A. Trachová 7, Laučíková 0, Mattová 0). Trénerka: E. Koseková.

Hráčky zápasu: Eszter Gécziová (Prešov) – Tereza Hrušecká (Strabag)

Roman Németh, tréner Prešova: „V prvom sete ani nie je čo hodnotiť, od stavu 14:10 sme vypli vypínač a bolo hotovo. V ďalších dvoch setoch to bolo ako ‚cez kopirák‘ – dobrý začiatok a nemohúcnosť v koncovke, kde sa bojíme zobrať na seba zodpovednosť. Musíme sa naučiť preniesť výkony z tréningu do zápasu. Nezvyknem vo vyjadreniach vyzdvihovať jednotlivcov, no dnes urobím výnimku; výkonom potešila Eszter Gécziová.“

Eva Koseková, trénerka Strabagu: „V prvom sete sme výborne podávali a vyhrali na desať bodov. Ďalšie dva sety boli nervózne, veľa vlastných chýb na oboch stranách, s lepším koncom pre nás. Pokiaľ ide o naše družstvo, potrebujeme čas, aby sme sa zohrali, predsa len, na rozdiel od iných tímov sme mali šesť hráčok na ME junioriek.“

VK PIRANE BRUSNO – HIT UCM TRNAVA 3:2 (23, -19, 21, -18, 13)
Rozhodovali: Holčík a Niklová, 190 divákov

Brusno: Dlhošová 11, Ana Clara 3, Kvasnová 15, Rafaela 11, Pencová 14, Sanayová 3, liberá Sujová a Tomková (T. Podhradská 2, Kánová 2). Tréner: L. Šmída.
Trnava: Povrazníková 16, Límová 7, Grófová 3, Konárová 16, R. Vojtechová 8, Vasková 16, libero Sedlářová (Ritterová 1, Sivičeková 3, Tomčíková 0). Tréner: R. Filípek.

Hráčky zápasu: Ema Tomková (Brusno) – Sarah Sedlářová (Trnava)

Lukáš Šmída, tréner Brusna: „Zápas mal emóciu, ale máme určite na viac. Musíme minimalizovať chyby, to bude cieľom v najbližšom období. Brazílske posily bude ešte potrebné zapracovať do tímu. Zranenie oboch ‚liberiek‘ nám tiež veľmi nepomohlo. Vymenované libero počas hry Ema Tomková sa však zhostila svojej úlohy bravúrne a práve ona bola zrejme aj tou rozdielovou hráčkou v tajbrejku. V piatom sete nám celkom vyšli aj striedania. Úvod sme zvládli, sezónu sme začali víťazstvom, a to je to najdôležitejšie. Červená karta hráčky Trnavy nám určite pomohla dotiahnuť piaty set do víťazného konca.“

Rastislav Filípek, tréner Trnavy: „Ťažko sa nám pripravovalo na tento zápas, bolo tam veľa otáznikov ohľadom základnej zostavy. V priebehu zápasu sme sa vlastne zoznamovali so súperom. Podľa všetkého boli papierové predpoklady na strane domácich, takže o to ľahšia pozícia pre nás. Nemali sme čo stratiť a vybojovali sme bod. To, či mohli byť dva, je už teraz jedno. ‚Kto nehorí, nemôže zapáliť‘.“

VK NOVÉ MESTO NAD VÁHOM – SLÁVIA EU BRATISLAVA 0:3 (-17, -11, -11)
Rozhodovali: Tiršel a Schimpl, 80 divákov

Nové Mesto: Balberčáková 5, Vassová 4, Richweissová 2, Kuželová 2, Martáková 6, Štepanovská 8, libero M. Vojtechová (Blizmanová 2). Tréner: J. Šujan.
Slávia EU: Bruna 3, Šepeľová 13, Körmendyová 7, Palkovičová 11, Doluda 11, Raquel 13, libero Magdinová (Bátovská 1, Jelínková 0, Páneková 0, Ella Erteltová 1, Košíková 0). Tréner: M. Matušov.

Hráčky zápasu: Michaela Štepanovská (Nové Mesto) – Darja Doluda (Slávia EU)

Juraj Šujan, tréner Nového Mesta: „Gratulujem Slávii ku kontrolovanému víťazstvu. Priebeh zápasu bol jednoznačný, tempo diktovali Bratislavčanky. Čakal som od jednotlivkýň určite viac, ale ako tím sme improvizovali. Chýbala nám agresivita v útočnej fáze hry a mám pocit, že mentálne sme sa vzdali skôr než bol koniec zápasu. Beriem to aj na seba. Verím, že od zajtra tu už bude iné družstvo.“

Michal Matušov, tréner Slávie EU: „Vstup do sezóny podľa našich predstáv. Dnes sme hrali veľmi dobre. Základom bolo kvalitné podanie a tým sme si vytvorili priestor na obranu na sieti, kde sme zaznamenávali body priamo blokom.