Na úvod semifinále výhry Strabagu a Slávie, Brusno tesne zdolalo Prešov

20. 03. 2021 – SVF + kluby

Veľká radosť hráčok Strabagu po úvodnej výhre v sérii v Nitre. FOTO: Miroslav Slávik

V sobotu prvými zápasmi odštartovali semifinálové série play-off ženskej extraligy. Prvé z troch víťazstiev potrebných na postup do finále vybojovali Strabag VC Bilíkova Pezinok a Slávia EU Bratislava. Strabag na palubovke Volley project UKF Nitra otočil z 0:1 na 3:1, „slávistky“ doma suverénnym výkonom nedali žiadnu šancu Novému Mestu nad Váhom (3:0). Druhé súboje sú na programe v stredu v Pezinku a Novom Meste.

Úvodným kolom sa tiež začala skupina o 5. – 7. miesto. Z prvého víťazstva sa po dráme v domácom prostredí tešili Pirane Brusno, ktoré zdolali VK Prešov tesne 3:2, keď v tajbrejku odvrátili jeden mečbal a premenili tretí. V stredu pocestuje Brusno na pôdu Hit UCM Trnava, Prešov bude mať voľno.

Grafika: SVF

Extraliga žien – play-off – sobota:

SEMIFINÁLE (na 3 výhry) – prvé zápasy:

SLÁVIA EU BRATISLAVA (1.) – VK NOVÉ MESTO NAD VÁHOM (4.) 3:0 (12, 12, 8) – stav série 1:0
Rozhodovali: Sarka a Schimpl, bez divákov

Slávia EU: Ella Erteltová 1, Šepeľová 15, Körmendyová 10, Doluda 6, Jelínková 17, Raquel 11, libero Magdinová. Tréner: M. Matušov.
Nové Mesto: Háberová 5, Hradecká 0, Richweissová 2, Kuželová 0, Poláčiková 5, Martáková 4, libero Štepanovská (Vassová 0, Čierna 2, Blizmanová 4). Tréner: J. Šujan.

Hráčky zápasu: Simona Jelínková (Slávia EU) – Natália Blizmanová (Nové Mesto)

Priebeh: Novému Mestu rovnako ako v stredu v druhom štvrťfinále v Trnave chýbalo libero Vojtechová, tentoraz ju zastúpila smečiarka Štepanovská. Brazílska nahrávačka Slávie Bruna bola na lavičke rovnako ako v pohárovom Superfinále, ale do hry ani tentoraz nezasiahla.

Zápas mal jednoznačný priebeh, hostky nedokázali favoritovi klásť odpor v žiadnom sete. Ako-tak držali krok do polovice prvého (12:8) aj druhého setu (11:7), v treťom „slávistky“ pri podaní kapitánky Šepeľovej už v úvode odskočili na hrozivých 12:1 a Novomešťanky nepustili ani na dvojciferný počet bodov.

Zaujímavosti: Slávia zdolala Nové Mesto aj po šiesty raz v sezóne, prehrala jediný set (18:1). Tohtosezónnu bilanciu vo všetkých súťažiach vylepšila na 22 víťazstiev pri jedinej prehre.

Líderky: Slávia výrazne dominovala v útoku (úspešnosť 52 %, resp. 19 %), počas celého zápasu vyprodukovala v útoku len dve chyby. Najviac bodov získali smečiarky Jelínková (17) a Šepeľová (15). Jelínková prispela aj 3 esami, Körmendyová zas 4 blokmi.

Pavol Nemec, asistent trénera Slávie EU: „Semifinálovú sériu sme začali excelentným výkonom. Od začiatku zápasu veľmi koncentrovaný a kvalitný výkon celého družstva, celý zápas sme udávali tempo hry a súpera sme v podstate k ničomu nepustili; výsledok hovorí za všetko. Dnešné víťazstvo ma veľmi teší, keďže viaceré hráčky dnes predviedli nadštandardný výkon sprevádzaný úžasnou podporou z lavičky, ktorá spríjemnila, pobavila a hlavne povzbudila naše hráčky k tomuto víťazstvu. Dievčatám gratulujem k víťazstvu a teším sa na ďalší semifinálový zápas.“

Juraj Šujan, tréner Nového Mesta: „Nemám čo hodnotiť z našej strany. Slávia dominovala, my sme sa previezli do Bratislavy. Povedali sme si v šatni. Už je na našich hráčkach, čo pozitívne si z toho vyberú do ďalších zápasov. Dnes nám nevychádzalo vôbec nič, aj taký je šport. Neboli sme v zápase ani herne, ani hlavami, ani kondične. Nebolo to len o neprítomnosti Vojtechovej. Neviem, či na nás padol pocit uspokojenia alebo únava. Už je to však za nami a verím, že v domácom zápase podáme dôstojný výkon semifinále extraligy. Dnes sa nám to vôbec nepodarilo.“

VOLLEY PROJECT UKF NITRA (2.) – STRABAG VC BILÍKOVA PEZINOK (3.) 1:3 (23, -25, -19, -20) – stav série 0:1
Rozhodovali: Kováč a Tiršel, bez divákov

UKF Nitra: Bodnárová 10, Vanessa 16, Veliká 6, E. Bočkay 12, Caroline 14, Ramajová 3, libero Španková (N. Kubová 0, Krajčírová 0, Kupčiová 1). Tréner: F. Bočkay.
Strabag: Sedláčková 4, A. Trachová 20, Smiešková 5, Písečná 15, Soriová 7, Tereza Hrušecká 9, libero Jančová (Kohútová 0, V. Kováčová 11, Kucserová 0, Boledovičová 0). Trénerka: E. Koseková.

Hráčky zápasu: Caroline Godoi (UKF Nitra) – Viktória Kováčová (Strabag)

Priebeh: V úvodných dvoch setoch sa rozhodovalo v koncovkách; prvú pre seba získali domáce, druhú po využití tretieho setbalu hostky. V tretej časti si Strabag utvoril päťbodový náskok (9:4), ktorý Nitrianky ihneď vymazali (9:9), ale na päťbodovú šnúru súperiek v druhej polovici setu (18:13) už nenašli odpoveď. Hostky aj vo štvrtom sete začali lepšie, viedli 9:5 aj 14:10 a domáce sa už do konca nedokázali priblížiť na menej ako dva body.

Zaujímavosti: V piatom vzájomnom súboji sezóny sa zrodilo druhé víťazstvo Strabagu, prvé na palubovke Nitry. Na súpiske Strabagu sa po prvý raz v sezóne objavila predtým dlhodobo zranená Martina Vajdová, rovnako ako vo štvrtok v druhom štvrťfinále na pôde Brusna na nej figurovala aj iná mládežnícka reprezentantka Diana Návratová, ktorá taktiež dlho pauzovala pre zranenie. V novembrovom súboji základnej časti v Nitre domáce pri výhre 3:1 prevalcovali Strabag v počte blokov (24:4), tentoraz boli v tejto činnosti výrazne úspešnejšie hostky (15:8).

Líderky: Strabag bodmi potiahli k výhre smečiarka Trachová (20 b., 4 esá) a univerzálka Písečná (15), dobrým výkonom sa opäť prezentovala aj striedajúca smečiarka Kováčová (11). Na strane domácich si najviac bodov pripísali brazílske blokárky Vanessa (16) a Caroline (14 b., 4 bloky).

František Bočkay, tréner UKF Nitra: „V prvom sete nám vyšlo všetko, na čom sme sa dohodli, pritom set sa skončil o dva body; aj to je dôkazom, ako veľmi hral dnes Pezinok dobre. Od druhého setu sme vyprodukovali veľa nevynútených chýb, neboli sme v pohode na servise a nevytvorili sme dostatočný tlak na súpera, aký by sme asi mali v našej hale urobiť. Zmobilizovať sa, veriť si a bojovať, to je cieľ na nasledujúce štyri týždne.“

Pavel Bernáth, asistent trénera UKF Nitra: „Zápas sa lámal v koncovke druhého a na začiatku tretieho setu. Súper bol dôraznejší a zaslúžene vyhral. Nám zostáva do finále rovnako ďaleká cesta ako pred zápasom, musíme vyhrať tri zápasy.“

Eva Koseková, trénerka Strabagu: „Dnes to bol pre nás veľmi náročný zápas, pretože sme mali iba jeden deň po zápase s Brusnom na tréning a regeneráciu zároveň. Obe družstvá bojovali a nikto nechcel dať nikomu nič zadarmo. Podali sme kolektívny výkon. Podobne ako s Brusnom pomohli aj striedajúce hráčky. Najväčší rozdiel v náš prospech bol na bloku, ostatné herné činnosti boli vyrovnané. Dnes sa veľmi tešíme a zajtra sa už zase plne koncentrujeme na ďalší zápas.“

SKUPINA 5.-7. – 1. kolo:

VK PIRANE BRUSNO (6.) – VK PREŠOV (7.) 3:2 (23, 22, -22, -17, 16)
Rozhodovali: Kohút a Smolko, bez divákov

Brusno: Vrabcová 4, Belisariová 9, Ana Clara 15, Kvasnová 24, Tomková 5, Nikičová 22, libero Sujová (Sanayová 2, Jančoková 1, Dlhošová 3). Tréner: L. Šmída.
Prešov: Lukáčová 13, Čermáková 4, Pisarčíková 17, Kotuličová 17, P. Kubová 19, Zubková 10, liberá Nehilová a Šromovská (Gécziová 0, Grocká 0). Tréner: R. Németh.

Hráčky zápasu: Sára Dlhošová (Brusno) – Róberta Kotuličová (Prešov)

Priebeh: Pirane v prvom sete otočili z 15:19 na 24:21, v druhom najskôr prišli o štvorbodový náskok (20:16, 20:21), ale v koncovke opäť zabrali a viedli 2:0. Za stavu 17:12 v tretej časti boli domáce hráčky na najlepšej ceste k trom bodom, ale Prešovčanky nezložili zbrane, vyrovnali (21:21), získali koncovku a po skvelom nástupe (10:3) ovládli aj štvrtý set.

V tajbrejku viedli hostky 8:5, neskôr domáce Pirane 13:10, ale o chvíľu bolo opäť vyrovnané (13:13). Prvé dva mečbaly Brusno nepremenilo, k jednému sa dostal aj Prešov, ale bodku napokon dal až blok smečiarky Dlhošovej (18:16) pri treťom mečbale domácich.

Líderky: V drese Piraní pokorili 20-bodovú hranicu univerzálka Kvasnová (24) aj blokárka Nikičová (22), za Prešov získali najviac bodov univerzálka Kubová (19), blokárka Kotuličová (17) a smečiarka Pisarčíková (17). Prešov mal tesne navrch v počte blokov aj es (zhodne 13:12); najviac blokov si pripísala Nikičová (6) a po štyri Ana Clara, Kotuličová a Zubková.

Lukáš Šmída, tréner Brusna: „Vývoj zápasu nás neprekvapil, očakávali sme tuhý boj. Prešov už v zápase s Nitrou ukázal, že dokážu zabojovať a favoritovi zobrali set. Neprekvapilo nás, že prišli namotivovaní a podali dobrý výkon. My sme stratili nasadenie v treťom sete, a to súper okamžite využil. Hral sa dobrý volejbal a som rád, že sme sa dokázali odraziť od dna, keď sme prehrali dva sety a prehrávali o tri body v tajbrejku. Dokázali sme v tejto situácii zabrať a napriek zlej situácii sme vývoj otočili. Takéto zápasy nás mentálne posúvajú vpred. Sústredíme sa už na ďalší zápas, v ktorom budeme mať špeciálnu motiváciu po udalostiach z poslednej konfrontácie.“

Roman Németh, tréner Prešova: „Prvé dva sety sme prehrali, pretože sme nedodržali dohodnuté veci v obrane atď. V treťom sete sa nám podarilo uhrať koncovku. Štvrtý sme si postrážili. V rozhodujúcich chvíľach v tajbrejku sme neboli pokojní. Aj keď po zápase bolo na dievčatách vidieť sklamanie, som na ne hrdý. Presne takto sa bojuje, takýto prejav máme mať.“