Líder extraligy proti obhajcovi zlata. Pred ženským Superfinále po motiváciu nikto nechodí ďaleko

Historické Superfinále Slovenského pohára vo volejbale už klope na dvere! Prvý vrchol klubovej sezóny, ktorý ponúkne boj žien aj mužov o novú Trofej Štefana Pipu, nás čaká už túto nedeľu 9. februára v Eurovia Aréne na Pasienkoch v Bratislave.

Zástupcovia ženských finalistov Strabag VC Bilíkova Pezinok a Slávie EU Bratislava v stredu predstúpili pred novinárov na tlačovej konferencii v Bratislave. Práve súboj lídra tabuľky parfems.sk extraligy z Pezinka a obhajcu zlata Slávie EU otvorí o 15.00 h zápasový program Superfinále (LIVE na Dvojke RTVS).

Trofej Slovenského volejbalového pohára poèas tlaèovej konferencie Slovenskej volejbalovej federácie (SVF) pred finálovými turnajmi Slovenského pohára mužov a žien v Bratislave. Bratislava, 5. február 2020. Foto: SITA/Branislav Bibel

Oslavy po pätnásty alebo po prvý raz?

Rečou čísel – „slávistky“ ako rekordérky majú na konte 14 triumfov v Slovenskom pohári, Pezinčanky zatiaľ ani jeden. Favorita však nemožno hľadať v historických tabuľkách. Pri pohľade na aktuálnu extraligovú i vzájomné zápasy vyznieva ako mierny favorit družstvo Strabagu. Z troch konfrontácií uspelo v ostatných dvoch, zhodne doma. Slávia rovnako využila domáce prostredie na víťazstvo – ešte v polovici októbra.

Pezinčanky sú na čele extraligového pelotónu a krátko pred uzávierkou súpisiek získali do kádra mladú argentínsku reprezentačnú smečiarku Agostinu Soriovú. V Slávii, ktorej patrí 3. priečka za UKF Nitra, sa naopak rozlúčili s americkou nahrávačkou Haley Templetonovou, ktorá nenaplnila očakávania.

Finále má vždy svoje špecifiká, zvlášť keď sa hrá na neutrálnej pôde. Vieme, aká je pre nás vzájomná bilancia. My sme však spravili nejaké zmeny, z tímu cítim energiu, ideme krok za krokom k lepšiemu,“ povedal tréner Slávie Michal Matušov a doplnil: „Ideme do zápasu s tým, že cieľ máme splnený a na druhej strane bude stáť líder tabuľky, ktorý momentálne určuje tempo. Budeme sa najmä snažiť predviesť veľmi dobrý výkon, aby si fanúšikovia prišli na svoje. Pokúsime sa zabojovať o pätnásty pohár v klubovej histórii. Atmosféra na tréningoch je veľmi dobrá, pokúsime sa to preniesť do zápasu.“

Eva Koseková, trénerka Strabagu, by rada priviedla Pezinok pri jeho druhej finálovej účasti po 14 rokoch k premiérovému pohárovému zlatu. „Pre nás je to veľká česť, že budeme hrať finále. Po minuloročnom bronze v extralige sme si povedali, že by sme chceli ísť ešte vyššie,“ skonštatovala Koseková a dodala: „Spolupráca Bilíkovej s Pezinkom trvá už štvrtý rok, každý rok sme išli s mladými hráčkami krok po kroku dopredu a teraz sa nám splnil jeden zo snov – hrať finále. Chceme predviesť dobrý výkon a chceme vyhrať. Pozývam všetkých, aby prišli; verím, že to bude výborný zápas.“

Za jeden koniec povrazu aj za opačné

Korenie finálovému duelu žien dodáva aj fakt, že viacero hráčok základných zostáv má minulosť v tíme súpera – okrem Lucie Herdovej aj Simona Jelínková, Ella Erteltová či Lucia Sedláčková, dokonca aj skúsená Andrea Snopková. „V Slávii som úspechy sledovala skôr z lavičky, o to viac ma to motivuje. Teraz sme tiež dostali príležitosť niečo si dokázať,“ tvrdí čoskoro 20-ročná smečiarka Pezinka Herdová.

Na snímke vpravo Lucia Herdová (Pezinok) a Kayla Budford a Ema Palkovièová (Bratislava) v zápase druhého kola nadstavbovej èasti Parfems extraligy žien vo volejbale v skupine o 1.-4. miesto medzi Strabag VC Bilíkova Pezinok – VK Slávia EU Bratislava 19. januára 2020 v Pezinku. FOTO TASR – Michal Svítok

„Na ihrisku vo vzájomnom zápase je tam určite veľká rivalita, v osobnom živote nemáme medzi sebou žiadny problém,“ hovorí kapitánka Slávie Zuzana Šepeľová. „Bude to určite boj, samozrejme, aj naše výkony budú dôležité, ale je to kolektívny šport a určite to nebude iba o nás,“ myslí si 20-ročná Sninčanka.

Na snímke hráèka Slávie EU Bratislava Zuzana Šepe¾ová poèas tlaèovej konferencie pred Superfinále Slovenského pohára mužov a žien vo volejbale, 5. februára 2020 v Bratislave. FOTO TASR – Pavol Zachar

Dejisko Superfinále je len pár desiatok metrov od domovského stánku Slávie haly Mladosť, ale o výhode domáceho prostredia nie je možné hovoriť. Obe hráčky sa zhodli, že v nej volejbal ešte nehrali. „Je to veľká hala, úplne iná ako v Pezinku alebo v Mladosti, pokiaľ ide o orientáciu. Máme tam v sobotu tréning, takže verím, že sa s tým vyrovnáme,“ uzavrela Herdová.

Ktorý zo ženských klubov pribudne na novú Trofej Štefana Pipu ako jej prvý víťaz? Nenechajte si ujsť pravú volejbalovú bitku plnú emócií vo výbornej atmosfére a so skvelou šouVstupenky nájdete v sieti Ticketportal, ale pozor – míňajú sa rýchlo!