Devätnásty pre Sláviu alebo prvý pre Strabag Pezinok? Začína sa boj o titul

02. 04. 2021 – SVF

Bude sa po sérii o zlato tešiť rekordný majster alebo finálový nováčik? FOTO: RED line Photo

Bude sa opäť tešiť najúspešnejší klub v histórii alebo pribudne na zoznam šampiónov nové meno? Play-off ženskej extraligy vrcholí, finálová séria medzi Sláviou EU Bratislava a Strabagom VC Bilíkova Pezinok odštartuje prvým zápasom v sobotu o 17.30 h v hlavnom meste v Dome športu (LIVE tu). Cestu ku zlatu si treba vydláždiť tromi víťazstvami; majstra spoznáme najskôr 10. apríla, najneskôr 17. apríla.

Suverénny víťaz dlhodobej časti a rekordný majster Slávia nechýba v extraligovom finále ani v 28. ročníku súťaže, usilovať sa bude o 19. slovenský titul a ako víťaz Slovenského pohára aj o ďalšie domáce double. Za zmienku stojí, že medzi ženami sa v každej z ostatných ôsmich dokončených sezón (od ročníka 2011/2012) zrodilo double a v posledných siedmich dokončených ročníkoch nasadené jednotky zakaždým dosiahli na titul. Rozdielnych držiteľov trofejí sme naposledy mali v roku 2011, keď si úspechy podelili bratislavské kluby Slávia (majster) a Doprastav (pohár).

Strabag Pezinok si o titul zahrá po prvý raz v klubovej histórii. Vlani sa tešil z premiérového triumfu v Slovenskom pohári aj víťazstva v dlhodobej časti extraligy, ale sezónu predčasne ukončila pandémia. Doterajším extraligovým maximom Pezinčaniek boli bronzové medaily, ktoré vybojovali osemkrát. V semifinále play-off Strabag ako nasadená trojka prekonal dvojku Volley project UKF Nitra 3:0 na zápasy, Slávia v štvorzápasovej sérii prešla cez VK Nové Mesto nad Váhom. V tejto sezóne sa finalisti v dlhodobej časti extraligy stretli štyrikrát (v nadstavbe zároveň ako semifinále pohára) a zakaždým uspela Slávia, prehrala len po jednom sete u súpera (12:2).

Grafika: SVF

NAJVIAC ZLATÝCH MÁ KAPITÁNKA, NAHRÁVAČKY PRIŠLI OD SÚPERA

Spomedzi finálových aktérok má najviac titulov na konte smečiarka a kapitánka Slávie Zuzana Šepeľová, ktorá bola pri ostatných troch zlatých úspechoch tímu (2016, 2017, 2019). Dva tituly so Sláviou (2004, 2013) má v zbierke skúsená Andrea Snopková, v minulom ročníku nahrávačka Strabagu Pezinok, ktorá prišla „slávistkám“ vypomôcť po januárovom zranení Brazílčanky Bruny, no aktuálne sa už s tímom nepripravuje.

Predvlaňajšie zlaté oslavy už zažili v družstve Slávie aj blokárka Katarína Körmendyová a libero Ema Magdinová, do prvého tímu v spomenutej sezóne nakukli Ema Palkovičová a Alexandra Fričová. Zo súčasného kádra posledného šampióna už získala titul aj univerzálka Darja Doluda, ktorá sa tešila so Sláviou v roku 2015.

V pezinskom tíme sú tri bývalé majsterky – libero Skarleta Jančová a univerzálka Zuzana Písečná vybojovali titul v roku 2018 so Strabagom Bratislava, nahrávačka Lucia Sedláčková o rok skôr ešte v drese Slávie. Minulosť v družstve súpera majú okrem Sedláčkovej a Snopkovej aj smečiarka Simona Jelínková a nahrávačka Ella Erteltová, ktoré prišli do Slávie z Pezinka v lete 2019.

Chuť extraligového zlata vo funkcii hlavného trénera poznajú obaja kormidelníci finalistov – Michal Matušov priviedol Sláviu k ostatným dvom titulom (2017, 2019), Eva Koseková triumfovala v lige s bratislavským Doprastavom v roku 2012. Pred začiatkom série o zlato sme sa porozprávali práve s trénerom a trénerkou finalistov.  

MATUŠOV: VERÍM, ŽE SEMIFINÁLOVÁ FACKA POMOHLA

Slávia v dlhodobej časti extraligy dominovala, o stopercentnú bilanciu z dvadsiatich zápasov ju pripravila jediná prehra v januári doma s Nitrou (2:3). „Slávistky“ v úvode marca po karanténnych komplikáciách a tréningovom výpadku získali aj Slovenský pohár, v extralige ako víťazky nadstavby postúpili priamo do semifinále. „To, že sme nehrali štvrťfinále, je pre mňa zo športového hľadiska tragédia; hráčky by potrebovali pre rozvoj oveľa viac ligových zápasov. Uvedomujem si však okolnosti, nie všetko dokážeme v tejto situácii ovplyvniť,“ povedal Matušov.

Druhá tohtosezónna prehra prišla až v druhom semifinále na pôde Nového Mesta (1:3). „Som rád za túto facku. Súper hral veľmi dobre, my sme neplnili dohodnuté veci. Verím, že signál, ktorý nám Novomešťanky vyslali, bude dlho rezonovať a že sme sa poučili. Bolo to o dôslednosti v prístupe, nasadení, boji o každú loptu. Akoby sme čakali, že sa to vyhrá samo. Pozreli sme sa na to a rázne sme si povedali niektoré veci. Teraz vieme, že keď niečo chceme, musíme to spraviť my,“ skonštatoval Matušov.

FOTO: RED line Photo

V poslednom štvrtom semifinále na Považí nastúpila prvýkrát po dvoch mesiacoch od zranenia lýtka z pezinskej palubovky v základnej zostave Slávie brazílska nahrávačka Bruna. „Samozrejme, je tam určitý herný a tréningový výpadok, nie je v stopercentnej forme. Ella Erteltová v sezóne tiež odohrala veľa dôležitých zápasov. Máme teraz dve zdravé nahrávačky, čo ma teší, je to pre nás výhoda,“ podotkol Matušov.

Kouč Slávie, samozrejme, pozorne sledoval aj vývoj semifinálovej série medzi Strabagom a UKF Nitra: „Úprimne, trošku som očakával, že ten boj bude vyrovnanejší. Na druhej strane, poznám určité faktory z pozadia situácie. UKF sa po návrate z európskeho pohára v Maďarsku a prekonaní covidu trápila, nebola už v takej forme ako v prvej časti súťaže. Vypadnutie v semifinále pohára s Novým Mestom bolo pre UKF varovný prst. Forma Pezinka, naopak, stúpala.“

Pred finálovou sériou so Strabagom má Slávia jasný cieľ. „To, čo bolo, je dávno zabudnuté, play-off je úplne iná súťaž a rátajú sa len výhry. Ideme zabojovať o devätnásty titul. Pezinok v semifinále ukázal formu, bude sa chcieť niesť na tejto vlne a my sa musíme pokúsiť zastaviť ho. Veľa napovie už prvý zápas. Verím, že sme sa poučili z toho, na čo sme nedokázali správne reagovať na ihrisku v Novom Meste. Pripravíme sa čo najlepšie na to, čo môžeme očakávať,“ uzavrel Matušov.

FOTO: RED line Photo

KOSEKOVÁ: FORMA PRIŠLA V PRAVÝ ČAS

Strabag sa po vlaňajšej výbornej, no predčasne ukončenej sezóne opäť omladil, po návrate reprezentantiek z mládežníckych šampionátov sa v úvode súťaže ešte zohrával a po dlhodobej časti mu napokon patrila 3. priečka s bilanciou 11 výhier, 9 prehier.

„Po nadstavbe, ktorá nám nevyšla podľa predstáv sme si spoločne sadli, povedali si, čo chceme ďalej hrať a nastavili určité pravidlá. Napokon nám padlo vhod, že sme dlhšie čakali na štart play-off, mali sme dostatok času na tréning. Tým, že sme mali prvú polovicu sezóny slabšiu, sme očakávali, že by sa to malo preklopiť. Do play-off sme išli s tým, že chceme postúpiť do semifinále a formu sme napokon dobre načasovali,“ povedala Koseková.

Vo štvrťfinále si jej zverenky poradili s Piraňami Brusno dvakrát v troch setoch, v semifinále s Nitrou nečakane hladko v troch zápasoch. „Samozrejme, proti Brusnu som verila, že to zvládneme, aj keď sme u nich v decembri prehrali v tajbrejku. Už vo štvrťfinále sa ukázalo, že hráme dobre. Proti UKF sme z toho chceli vyťažiť maximum. Videli sme aj to, že ich forma nie je taká ako v prvej časti. Ak by mi však niekto pred semifinále povedal, že vyhráme 3:0 na zápasy, asi by som mu neverila. Verili sme však, že môžeme uspieť a že by sme mohli súperky zlomiť,“ podotkla Koseková.

FOTO: RED line Photo

Semifinálový úspech by mal byť pre mladý káder pred súbojmi o zlato povoleným dopingom. „Verím, že naše mladé hráčky to nabudilo, prekročili sme cieľ. Po ďalšom predsezónnom omladení sme chceli bojovať o medailu a sme vo finále. Určite nemáme čo stratiť. Dúfam, že nájdeme dosť fyzických a psychických síl a budeme dobrým súperom pre Sláviu, ktorá je určite favorit. Má vyrovnaný tím doplnený Brazílčankami, ktoré patria k najlepším hráčkam ligy, v sezóne prehrala len dvakrát a robí málo chýb. Pod tlak sa jej hráčky môžu dostať najmä samé, pretože Slávia chce titul stále. My môžeme hrať uvoľnene a len prekvapiť, určite však vopred nevešiame hlavy,“ prízvukuje trénerka Strabagu.

Kosekovú pred vyvrcholením sezóny teší najmä pozitívny obrat vo výkonoch tímu: „Som rada, že po polroku, keď sme sa veľmi trápili, sme dokázali dostať z hráčok to najlepšie práve v play-off, na to som hrdá. Proti Brusnu aj UKF bolo cítiť, že chceme hrať, bojovať a vyhrať. Slávia je ešte o level silnejšia, dokazuje to celý rok, navyše, každý rok hrá finále a má oveľa viac skúseností. Verím však, že budeme hrať dobrý volejbal, na ihrisku im to čo najviac znepríjemníme a dievčatá zo seba vyžmýkajú sto percent aj vo finále.“

FOTO: RED line Photo

FINÁLE PLAY-OFF EXTRALIGY ŽIEN (na 3 výhry)

SLÁVIA EU BRATISLAVA (1.) – STRABAG VC BILÍKOVA PEZINOK (3.)

Termíny:
sobota 3. apríla (Bratislava – Dom športu, 17.30)
streda 7. apríla (Pezinok, 17.00)
sobota 10. apríla (Bratislava – Dom športu, 17.30)
———————-
štvrtok 15. apríla (Pezinok, 17.00)
sobota 17. apríla (Bratislava – Dom športu, 17.30)

Vzájomné zápasy v sezóne: 4 – 0
10. októbra: Slávia – Strabag Pezinok 3:0
21. novembra: Strabag Pezinok – Slávia 1:3
29. januára: Strabag Pezinok – Slávia 1:3*
20. februára: Slávia – Strabag Pezinok 3:0*
*Posledné dva extraligové súboje (v nadstavbe) zároveň ako semifinále Slovenského pohára.

Líderky štatistík:
Slávia EU – body: Zuzana Šepeľová (295), bloky: Raquel Löff (66), esá: Zuzana Šepeľová (33)
Strabag – body: Tereza Hrušecká (270), bloky: Tereza Hrušecká (83), esá: Zuzana Písečná (30)